Ischia vyniká velkým množstvím rozmanitých termálních pramenů s naprosto rozdílnou charakteristikou termální vody, takže Ischia což samo o sobě nabízí široký záběr léčby termální vodou.
Teplá až velmi horká termální voda pramení takřka v každém „koutě“ ostrova, mnohdy pramení přímo na plážích, vlévá se do moře a ohřívá mořskou vodu či vyvěrá na povrch otvory v zemském povrchu v podobě gejzírů a fumarol, což jsou horké termální páry bohaté na minerály z vulkanického podloží. Můžete vidět vývěry těchto horkých termálních par na úbočí horského pohoří Monte Epomea.
Mezi nejstarší prameny se dají pokládat prameny v oblasti Casamicciola Terme, kdysi zasvěcené bohu Apollonovi, Lacco Ameno zasvěcené mýtickým Herkulům, oblast Citara /s Poseidonovými zahradami/, kde se nacházel chrám zasvěcený Venuši Citaree a Barano, zasvěcené nitrodským Nymfám.
Řada klinickým studií a lékařských výzkumů potvrdila silné terapeutické účinky ostrovní termální vody. Přírodní lázně Ischia jsou celoročním termálním rájem, vyhledávaným cílem řady turistů i v mimosezonní období.
V této hlavní hydrotermální pánvy ostrova se nachází 5 důležitých pramenů, Gurgitello, Cotto, Sinigaglia, La Rita a Castiglione.
Pramen Gurgitello
Římany nazývané Gurges pro silné termální páry, které vycházely přímo z pramene. Giulio Iasolino, významný neapolský anatomik a hydrolog, tento pramen kolem roku 1500 nazval „královna termálních minerálních vod ostrova Ischia“. Pramen se nachází poblíž náměstí Piazza Bagni, na úpatí kopce Ombrasco, několik metrů pod zemí, kde se sbíhají „žilky“ hned několika menších pramenů do toho hlavního Gurgitello. Voda je křištálově čistá, bezbarvá, bez západu s lehce slanou alkalickou chutí a u vývěru kolísá mezi 60C a ž 65C. Voda často bývá perlivá a je lehce „mastná“ na dotek. Je charakterizovaná jako alkalické-salso-bikarbonátová. Používá se k léčbě trávicícho ústrojí a poruch příjmu potravy, při léčbě dýchacích potíží, gynekologických a urologických potíží. Voda má výrazné stimulující účinky při léčbě kostních zranění, fraktur, dislokací. Od 19 století se termální bahno z pramene Gurgitello používá jako účinný podpůrný prostředek při slabosti končetin, ztuhlých kloubech a revmatických bolestech. Léčebné terapie z toho termálního pramene nabízejí jezdny z nejstarších stále funkčních lázní ostrova Terme Belliazzi.
Pramen Cotto
I tento pramen se nachází v podobné oblasti jako Gurgitello u náměstí Piazza Bagni v Casamicciole. Již zamotný název názměstí naznačuje výraznout termální aktivitu – „náměstí Koupelí“. Na úpatí kopců Olivo a Pera se na ploše 10tis m2 nachází pánevní oblast pramene. Název pramene Cotto pochází od jeho silných schopností léčit popáleniny. Také se mu říkalo „bagno Fresco“ neboli svěží lázeň. V minulosti vody z tohoto pramene používali ženy též pro bělení plátna. Samotný kardinál Michelangelo Conti nechal umístit u pramene obraz Panny Marie Korunované jako poděkování za uzdravení vodou z pramene byl v roce 1717 jmenován papežem Innocentem III. Voda pramene je bezbarvá, bez zápachu, není perlivá a dává dojem jako lehce ochucená louhem. Teplota vody se pohybuje od 50 ° do 60 °.
Pramen La Rita
Pramen se nachází na dně rokliny zvané Cava della Rita na hranici s obcí Lacco Amena na úpatí kopce Cesa. Jeho vody tečou z několika míst velmi blízko u sebe a nacházejí se pod mostem Arenella kde se v minulosti spojovali v potok, který u Lacco Amena ústil do moře. Vody pramene La Rita jsou průzračné a čiré, vůně vody je sladká, ale samotná voda je slaná, mastná na dotek a je mírně perlivá. Teplota se u jednotlivých „žil“ pramene liší od 60 až do 72 ° C. Vody obsahují alkalické sírany a hydrogenuhličitany, včetně hydrogenuhličitanu sodného a hořčíku a má značné množství chloridu sodného. Pramen je bohatý též na termální bahno, které se od nepaměti využívalo pro zábaly pro léčbu pohybového aparátu, ztuhlých kloubů a revmatických potíží. V současné době je pramen La Rita nepřístupný.
Pramen Castiglione
Slavný pramen Castiglione napájí stejnojmenný temální park Oasi Castiglione. Pánev Castiglione zaujímá území přesahující 4 tis m2 a nachází se na hranici s Ischia Porto mezi vrcholy CAstiglione, Bagnitiello a Cafiero. Zdá se, že pramen Castiglione a Bagnitiello tvoří společný systém s fumaroly a vývěry horkých pramenů do moře, které se u skály Cafiero nacházejí. Vody těchto pramenů jsou čisté, průzračné, mají slanou chuť a dosahují teploty 70 ° C. Obsahují sírany a alkalické hydrogenuhličitany, mezi nimy hydrogenuhličitan sodný a hořečnatý a značné množtví chloridu sodného. Díky tomu se používají při léčbě onemocnění trávicího traktu, onemocnění močových cest, ale také k léčbě pohyvého aparátu jako zlomenin a dislokací.
Dle archeologických nálezů v pánvi Castiglione učiněné bylo doloženo, že tato oblast byla využívána řeckými kolonisty již v 8. století před naším letopočtem, kteří byli přitahováni teplými a léčivými vodami oblasti, stejně jako i úrodností půdy.
Vody z pramene Castiglione můžete „ochutnat“ na vlastní kůži v termálních lázních Castiglione. A vody z pramene Bagnitiello využívá ve svých bazénech stejnojmenný hotel.
Pramenná pánev v Lacco Ameno se jmenuje Santa Restituta a je napájena stejnojmennými prameny, stejně tak i prameny Regina Isabella, San Montano, Arbusto a San Lorenzo.
Pramen Santa Resituta
Povodí pramene Santa Restituta se mohou chlubit takřka dvou tisíc letou historií, jelikož tato oblast byla osídlena Řeckými kolonisty z ostrova Euboea již v 8 století před naším letopočtem. Tato pánev se nachází pod lávovou masou, vrchem Monte Vico, Marecoco a výběžkem Zaro a je napájena ze zdrojů Santa Restituta, Regina Isabella, San Montano a dalších, menších zdrojů zvaných „Nová, La Fabia, La Greca /Řecký/, il Capitello a La Legna“. První pramen, Santa Restituta, se nachází podle svaté mučednice – Svaté Restituty, jejíž umučené tělo mělo kolem roku 257 našeho letopočtu na bárce přistát na pláži San Montano.
Celá plocha zabírá plochu přibližně 15 tisíc metrů čtverečních. Pramen královny Isabelly, pojmenované na počet manželky krále Ferdinanda Aragonského, jsou využívány stejnojmennými luxusními lázněmi a 5* hotelovým resortem Terme della Regina Isabella. Lázně byly postavené neméně slavnou osobností, milánským obchodníkem Angelo Rizzoli, který v 50. letech 20. století stál za vznikem lázeňské turistiky na ostrově Ischia.
A právě u samotného římského pramene Regina Isabella se nachází pamětní deska, připomínající návštěvu Ischie Marie Curie v roce 1958, kdy se právě v tomto místě konala Mezinárodní konference hydrologie a klimatologie. Samotná Marie Curie studovala vlastnosti těchto radioaktivních pramenů a ocenila jejich terapeutické vlastnosti.
Další zdroj zvaný Pisciarello se nacházel v obydleném cesntru Lacco Ameno. Jeho vody byly stáčené do kašny, která byla bohužel zničena mořem a již nebyla nikdy obnovena.
Prameny Arbusto a San Lorenzo
Vývěry termálních vod Arbusto a San Lorenzo jsou spojené se stejnou pánví. Termální páry těchto pramenů jsou jedinečné na světě. Dosahují teploty 45 ° C. Vody těchto pramenů jsou čiré, čisté, bez zápachu a se silně slanou a kyselkovou chutí a dosahují teploty cca 40 ° C. Jsou považovány za nejvíce mineralizované mezi vodami ostrova Ischia a vyznačují se velmi silnou přírodní radioaktivitou, která tvoří jejich hlavní kvalitu. Voda z pramenů je doporučována na léčbu křivice, revmatických a artritických potíží a hypochondrii. Léčba probíhá formou koupele či vnitřního požití, ale s mírou.
Vody z pramene San Lorenzo jsou využívané v lázních a bazénech stejnojmenného hotelu. Pramen Arbusto je v tuto chvíli nepřístupný.
Pramen San Montano
Voda z pramene San Montano v současné době živý slavný termální park Negombo. Teče na severním konci stejnojmenné zátoky San Montano, pod výběžkem Monte Vico. Dá se říci, že ytéká z „načernalého a živého lávového toku“, který vytéká z hory Monte Vico. Vyvěrá u pláže, na které se dle legendy vylodilo tělo patronky ostrova Ischia, Svaté Restituty, jejíž kostel se nachází nedaleko odsud v centru Lacco Amena.
Vody z pramene San Montano jsou čisté a průzračné, slané, téměř podobné mořské vodě. U pramene dosahuje voda 44C. Vody jsou silně mineralizované, radioaktivní, obsahují plyn kyseliny uhličité, hydrogenuhličitan sodný, síran vápenatý, sodík, hořčích, stopové množství hydroxidu, silic a oxidu železa. Vody pramene San Montano doslova dodají tělu energie a jsou považovány za velmi aktivní stimulanty pohybového aparátu. Používajích se v koupelích a sprchách. Termální páry pramene jsou vhodné na inhalaci v přírodní sauně v lávové skále.
Na území městské oblasti Foria, které se rozkládá na jihozápadním a severozápadním pobřeží ostrova jdou dvě výhnamné pánve s termální aktivitou. Ta výraznější pánev – Citara – zahrnuje silný pramen Citara ze kterých čerpá horkou až velmi horkou termální vodu slavný park Poseidonoy zahrady a také pramen Agnone. Další silné termální zdroje starověkého původu jsou Cotugno-Castaldi-Castiglione v oblasti Monterone, pramen Sorgeto v oblasti Panza a také San Francesco na severní straně Foria pod výběžkem Zaro.
Prameny Citara
Hydro-termálně-minerální pánevní zdroj Citara se nachází pod ostrohem Punta Imperatore a výběžkem Cotto /nebo také Cimmentorosso/ podél pláže Citara. Zdroje pramene jsou již 4m pod úrovní země a dosahují téměř hladiny moře. Celá pánev zaobírá plochu přibližně 8 tisíc metrů čtereční. Zahrnuje mnoho termo-minerálních studní a vrtů. Prameny Citara vyvěrají na pláži mezi lužními písky a tufo-trachytickými konglomeráty. Tyto vody byly velmi oblíbené i ve starověku, když byly zasvěceny bohyni Venuši Citaree, která je obdarovala plodností a úrodností. V zátoce Citara byl nalezen římský nápis, ze kterého je patrné, že ve dnech císaře Augusta se zde nacházela kaple s pramenem této vody, zasvěcená Venuši. Tento basreliéf znázorňuje Ninfy – víly – ochránkyně a strážkyně tohoto vodního zdroje. V současné době je tento basreliéf uložený v archeologickém muzeu v Neapoli.
Vody pramene Citara a Agnone jsou minerální a osvěžující, čisté, bezparvé a bez zápachu ale se silně slanou chutí. Teplota se pohybuje u vývěru kolem 57 ° C. Používají se ve formě koupelí, sprch, aerosolů a od starověku jsou považovány za nejlepší z léků proti sterilitě, zejména, když tento problém nelze připsat žádným konkrétním zdravotním potížím či chorobám. Vody se nejčastěji doporučují pro léčbu revmatismu, chronické artritidy, zlomenin a dislokací. Vody patří do skupiny chlorido-sodno-bromoionové a také do zemitých, alkalických síranových solí. Příznivý účinek mají též stopy radonu ve vodě obsažené. Vody pramene Citara a Agnone můžete na vlastní kůži „ochutnat“ ve slavných termálních parcích „Giardini Poseidon“ – Poseidonovy zahrady.
Hydrotermální oblast Cotugno-Castaldi-Castiglione
Termální zdroj Cotugno-Castaldi-Castiglione se nachází na úpatí konců Tironi, Pastino, Piellero a Mortola v oblasti zvané Monterone, původně starobylé vesnici Cerriglio, které tvoří v současné době širší centrum městské oblasti Forio. Prameny jsou přibližně 4 metry pod povrchem zěmě a rozkládají se na ploše přibližně 1000 metrů čtverečních.
Prameny se nacházejí ve spádové oblasti pod Monte Nuovo /Nová Hora/, které tvoří součást horského pohoří Ischie, kde je pozorováno velké množství tzv. fumarolů, neboli vývěrů horkých termálních par z podzemí. Vývěry těchto pramenů jsou pozorované též u starého kostela Sv. Michala v oblasti Monterone.
Vody pramene jsou čisté, průzračné, bez zápachu, tonizující, osvěžující, mírně slané a mineralizované, mají mírné čisticí účinky. Jsou velmi užitečné na léčbu katarů, slabosti žaludku, poruchách trávení, postižení ledvin a kuperózy. Úspěšně se předepisují při revmatických a artritických potížích. Léčba probíhá formou koupelí a sprch, v minulosti se využívala též v pitném režimu. V současné době jsou prameny využívány v termálních lázních Castaldi, které slouží též jako hotel.
Prameny San Francesco
Stále v obci Forio, poblíž stejnojmenné pláže San Francesco a stejnojmenného kostelíčku Sv. Františka, který se nachází na výběžku v současnosti nazývaném Zaro, dříve Panenská Hora se nacházejí dlouhá staletí opomíjené termální prameny San Francesco. Tento termální zdroj obsahuje desítky pramenů, jejichž vody jsou bikarbonáto-alkalické s teplotami kolem 42 ° C u vývěru, mají pozitivní účinek na léčbu pohybového aparátu. Využívají se hotelových bazénech nacházejících se kolem pláže San Francesco. Léčba probíhá formou koupelí, sprch, bahenních zábalů a inhalací.
Pramen Sorgeto
Po pramenech Citara a Poseidonových zahradách je to snad jeden z nejznámějších termálních zdrojů ostrova. Pramen Sorgeto se nachází ve stejnojmenné zátoce, kterou ostrované nazývají „Zátoka horkých pramenů Sorgeto“. Ze skály tento silný pramen tryská přímo do moře a jeho vroucí vody celoročně ohřívají moře na místy úchvatných 40 ° C. Ostrované v moři vytvořili „kamenné vany“, ve kterých se zdržuje horká termální voda pramene. Zde se dá koupat celoročně. V minulosti se do zátoky posílali na izolaci a léčbu malomocní, kteří se, jak do dnešní doby ostrované věří, vraceli uzdravení jako mladíci. Přírodní termální lázně, ve kterých se neplatí vstup, jsou přístupné po 270 schodech z obce Panza. Nezapomeňte si s sebou vzít vajíčka a brambory, před vstupem do kamenných van a koupelí si je nechte pramenem uvařit. Průměrná teplota u vývěru je 96 ° C
Pramen Nitrodi
Historie pramene Nitrodi kopíruje historii středomořských civilizací, protože první informace o využití vod Nitrodi pro léčbu pocházejí z dob řecké kolonizace ostrova Ischia z 8. století před naším letopočtem. Nitrodi se staly vyhledávaným cílem pro ty, kteří hledali úlevu od různých nemocí. Válečníci co potřebují zhojit rány, ženy, které se chtěli stát matkami, starší lidé trpící dnou a artritidou. Starší ženy, kteří chtěli omládnout a vrátit krásu kůži a vlasům… Až zázračné léčivé síly pramene získaly takový věhlas, že se místo stalo významným místem uctívaní od 1. století našeho letopočtu po nadcházející 3. století. V době, kdy věda a náboženství nebyli příliš odlišná témata, byla léčivá síla vod Nitrodi považována za dar od nymf a boha Apollona. Do dnešní doby se zachovaly votivní reliéfy, uložené v Archeologickém muzeu v Neapoli, které u Nitrodi byly nalezeny v roce 1757.
Jedná se o 11 krásných reliéfů, které vyprávějí příběh léčení a péče o tělo a ducha popisující více než 2. tisíce let historie. Vůbec první z reliéfů objevil lékař Giovanni Pistoja, který se do Nitrodi přišel léčit zrovna v okamžiku, kdy chlapci sekající trávu našli tyto mramorové reliéfy. Nejvýznamější z těchto reliéfů jsou uložené ve významném muzeu Hermitage v Sant Petersburg.
Voda z pramenů Nitrodi je klasifikována jako minerální, hypotermální, hydrogenuhličitanové, síranová, alkalická a alkalická zemitá. Její terapeutické vlastnosti byly uznány ministerstvem zdravotnictví vyhláškou č. 3509 z 9. října 2003.
Z pramene Nitrodi vytéká přiblížně 12 000 litrů vody za hodinu. Voda je využívána formou sprchových terapií a van v naprosto čisté formě, bez jakýchkoliv chemických úprav. Vodou je dobré se omývat nepřetržitě po dobu nejméně 10 minut a to opakovaně až 20x za sebou. Minerály ve vodě obsažené nechávají pokožku hladkou, čistou, voda rozšiřuje a čistí póry a umožňuje pokožce dýchat. Bohatost hydrogenuhličitanu a směs minerálů obsažených ve vodě Nitrodi podporují přirozenou exfoliaci tím, že odplavují vrstvy odumřelých buněk. Po sprchových terapiích v Nitrodi se doporučuje nemýt si pokojžku mýdlem po dobu nejméně něklika hodin, aby nedošlo k opětovnému uzavření pórů. Účinek bikarbonátu je okamžizě cítit na kvalitě vlasů, které po koupeli zůstávají čisté a hladné, doslova jako by jste použili velmi kvalitní kondicionér. Po sprchové koupeli jak těla tak vlasů je doporučeno se osušit jen tak sluncem.
Voda z pramenů Nitrodi je skutečný přírodní všelék a již mnoho lidí zjistilo, že pravidelné kůry vodou z Nitrodi mají velký prospěch. Voda se používá ve formě sprchových a pitných terapií.
SPRCHOVÉ TERAPIE – jsou účinné při léčbě kožních poruch jako lupénky, dermatitidy a při léčbě téměř všech patologických stavů ovlivňujících kůži (exém, akné, neurodermatitida). Úspěšnost léčby je doložena klinicky. Sprchové terapie jsou zvláště účiné při ulcerativních projevech křečových žil, protože působí na výživové procesy tkání. Proto se voda využívá dále k léčbě vředů, píštělů, popálenin a ulcerózních ran.
LUPÉNKA - osoby trpící lupénkou dobře vědí, jak obtížné je léčit toto kožní onemocnění, jehož definitivní léčba není dosud známa. Je však možné nemoc „vrátit do minimálního stavu“, který nenarušuje nás obvyklý společenský život. Charakteristický chemický vzorec vody Nitrodi je mimořádně vhodný pro léčbu lupénky. Výsledky přícházejí rychle pokožka se již při prvních sprchových terapií stane hladší a zánět ustupuje již po dvou týdnech léčby. Terapeutická účinnost vody je navíc – a na to nezapomeňme – zcela přirozená, bez vedlejších účinků a poškození jiných orgánů.
PITNÝ REŽIM – pití vody z pramene Nitrodi má močopudné, trávicí, detoxikační a gastrozklidňující účinky. Z tohoto hlediska byla voda Nitrodi podrobně studována na konci 60. let minulého století profesorem Mancioli z římské univerzity Sapienza. Mancioliho studie vyzdvihla tropicko-cikatrizující, protizánětlivé a gastro-prospěšné účinky zejména na gastritidu, vředy, gastroduodenitidu a prokázal její pozitivní vliv na stav žaludeční kyseliny.
Termální park Nitrodi nabízí pitné režimy též s bylinkami, které jsou zalévány vodou z Nitrodi a jsou podávány v místním baru v podobně bylinkovo-termálních osvěžujících ledových tříští.
Pramen Olmitello
Pramen Olmitello vytéká na dně úzkého a strmého údolí rokle zvané Acquaro, v oblasti města Barano, u pláže Maronti. K samotnému prameni je možné se dostat z pláže Maronti po značené pěšině. Jméno pramene pochází z latinských názvů olmos a tello, což v kombinaci znamená „odstranění kamenů: Vody u zdroje mají 38 ° C, jsou čié, průhledné, bez zápachu s mírně zásaditou chutí. Jsou označené jako vody hydrogenuhličitano-sírano-alkalické.
Ve starověku byl pramen považován za božské povahy pro své terapeutické vlastnosti. Legenda říká, že obr Tifeo byl uvězněný pod horou Monte Epomeo /nejvyšší horou Ischie/ za vzpouru proti samotnému Jupiterovy. Venuše, bohyně lásky narozená z mořské pěny, ze soucitu proměnila jeho slzy, řinoucí se z hory, do horkých přírodních pramenů ostrova Ischia, včetně Olmitella.
Pramen Olmitello představuje přirozené pokračování pramene Nitrodi, i když jsou jeho vody více mineralizované a mají větší močopudné síly. Oba prameny stékají z hory Monte Epomeo. Vody mají silně hořčíkovou chuť, jsou poměrně vrdé a používají se k léčbě revmatický problémů, cukrovky, dny a při potížích s ledvinovými kameny. Z tohoto pramene byla stáčena vůbec první minerálka Olmitello v Itálii. V současné době jsou prameny a původní lázně u nich postavené ve stavu degradace. Voda vytéká ze země trubkou a je možné si jí načerpat do lahve.
Pramen Cava Scura
Termální lázně Cava Scura, získávající vodu ze stejnojmenného pramene, jsou přírodní zdroje známé již od řecké kolonizace ostrova Ischia, kdy během římské doby zažily okamžik velké slávy a staly se oblíbeným místem léčby například samotného císaře Augusta.
Prameny se nacházejí v přírodní hydrologické pánvi v hlubokém lávovém údolí. Na tomto místě si můžete doslova sáhnout na starověk, protože si lázně zachovávají svůj původní ráz, které jim dali Římané, jednoduché jeskyně, vodopád pod vroucím pramenem, který má takřka 96 ° C u vývěru, či horká vulkanická sauna s přírodních fumarol. Lázně se nacházejí asi 300 metrů od pláže Maronti, kde také ústí potůček, napájený tímto pramenem, do moře. Nenápadné, přesto silné místo, které Vás doslova nabije vulkanickou horkostí.
Již o starověku se v těchto lázních provádějí koupele v jeskyních, vytesaných do skal, kde je malá vana napuštěná čistou termální vodou o teplotě 35-40 ° C. Při koupeli se též inhalují výpary z vod. Koupel je kombinována s pobytem v horké vulkanické sauně a sprchováním pod horkým vodopádem. Ve 20. století bylo u původních lázní postaveno také jednoduché wellness centrum, kde se dělají bahenní zábaly, termální lázně a sprchy. Vřele doporučujeme celotělovou masáž horkým termálním bahnem.
Vůbec první analýzy vody Cava Scura byly provedeny Ferdinandem II. v 15. století v Neapoli. Voda obsahuje radon v různých poměrech, hydrogenuhličitan draselný, hydrogenuhličitan vápenatý a hořečnatý, hydrogenuhličitan železitý, síran sodný, fosfát sodík, chlorid sodný, vápník a hořčík, oxid křemičitý. Vody jsou obzvlášt účinné při léčbě: chronických revmatických onemocnění (artritida, artróza, záněty revmatických kloubů), dnz, chronickéých postižení průdušek, uší, nosu a krku (chronická bronchitida, ititida, rinitida a chronická laryngitida atd.), pomáhá při hojení fraktur, ortopedických zákroků. Vynikající výsledky má také při léčbě eudermických ošetření, v periferních žilních a arteriálních vaskulopatií a při léčbě některých forem ekzémové dermatidy.
V minulosti se v prameni též léčily onemocnění ženského aparátu, při léčbě zánětů a infekcí genitálního systému, kdy se skvělých výsledků dosáhlo bez použití tehdy dostupné medicíny. Také se prameny proslavily svými účinky při léčbě sterility.
Silné účinky tohoto pramene, velkého bratra pramene Nitrodi, můžete využít ve stejnojmenných antických lázních Cava Scura u pláže Maronti.
Prameny Fontana a Fornello
Hydrotermo-minerální pánev dříve nazývaná „Bagni d´Ischia“ neboli „Ischitánské koupele“ se nachází přístavu Ischia Porto, kde v minulosti se nacházelo vulkanické jezero, jehož stěna byla v roce 1853 propojena s mořem a vzniknul tak současný přístav. Hladina tohoto jezera, dříve nazývaného „Lago dei Bagni – jezero koupelí“ byla přibližně 20cm pod hladinou moře. Dva hlavní prameny – Fontana a Fornello zaujímají plochu až 6 tisíc metrů čterečních. Pramen Fontana se takto jmenuje pro hojnost vody z pramene tryskající a Fornello /Pícka/, protože vývěr vypadá doslova jak horká pec.
Vody pramenů jsou čiré, průzračné, bez zápachu, s hořkou, brakickou chutí, lehce mineralizovaná plynným uhlíkem, který se rozpouští na povrchu vody. Teplota vody kolísá mezi 44 ° a 47 ° C. Podle vědců z 19. století byly prameny známé a oceňované již ve starověku, kdy se o léčivé síle těchto vod zmiňuje ve svých spisech samotný Strabo a Plinius starší. Vody jsou považované za tonizující, stimulující, využívají se vnitřně i vnějšně.
Termální procedury s využitím těchto pramenů poskytují veřejné lázně v Ischia Porto, tzv. Terme Comunali.
Pramen Pontana a Cartaromana
Pramen Pontana se nazývá dle neapolského spisovatele Giovanniho Pontany, na jehož zahradě pramen vytékal. Vody pramene Pontana jsou čiré, bez zápachu, lehce slané a dosahují teploty 18 ° C. Látky ve vodě obsažené mají pozoruhodné vlastnosti při temperování a rozpouštění. Ve starověku se používaly nejen pro koupele a sprchy, ale též jako nápoj, často ve směsi s vínem.
Druhý pramen se jmenuje Cartaromana, dříve „Piaggia Romana“ a nachází se ve stejnojmenné zátoce pod Aragonským hradem u kamenů Svaté Anny v místě, kde za doby starých Římanů se nacházela překrásná zahrada „Giardini delle Ninffee“ – Zahrady víl. Vody pramenů jsou čiré a silně železité, obsahují přírodní brom, jod a chlorid-síran sodný. Vody z těchto pramenů v současnosti napájí bazény okolních hotelů a termálního parku Giardini Eden.
Na konci zátoky Cartaromana na stejnojmenné pláži je též místo, kde tyto silně železité vody vyvěrají přímo do moře, vytvářejí takzvané přírodní lázně a je možné se v tomto místě přímo z pláže koupat v mořské vodě smíchané s termální vodou.