Z Monte Epomea do Sant Angelo

Autobusem CD nebo CS se vypravte do nejvýše položené vesnice Fontana. Vystupte na náměstí a před výšlapem na Epomeo se zastavte v baru Epomeo (přímo na náměstí u autobusové zastávky). Je to jeden z nejstarších barů na ostrově, kde Vám udělají výborné capuccino a bruschettu (topinka s rajčatovým salátem). 

Hned u baru je kostel Sv. Antonína, za kterým zahájíte výstup úzkou (označenou) uličkou mezi domy.  3 kilometrový výstup vede zprvu po asfaltce. Ve výši cca 600 m.n.m. pak vstupujete do kaštanového lesa, kde také končí asfaltová silnice.

Závěrečná část výstupu už je přímo po lávových skalách ze zeleného tufu (typická láva pro Ischii), kde se otevřou nádherné výhledy po okolí a také na vrchol Monte Epomea. Pod vrcholem navštivte ve skále vytesaný kostel Sv. Nikoly, za kterým se nachází již zavřený klášter (též vytesaný do skály). Závěrečný úsek není nic pro lidi se sklony k závratím. Po zdolání Epomea a „pokocháním“ se výhledy po okolí navštivte pod vrcholem restauraci v jeskyni, kde Vám natočí výborné pivo a udělají výborný oběd, jako třeba slavného Králíka po Ischitánsku.

Následně sestoupíte směrem na jihozápad, kde po vrstevnici mezi dvěmi nejvyššími vrcholy ostrova vede široká, dobře viditelná a neznačená cesta. Po ní postupujete směrem na jihozápad, kolem druhé nejvyšší ostrovní hory Pietra del Acuqa (nemusíte až na její křížem označený vrchol), přes vinařskou oblast Frassitielli  dále směrem k Belvedere di Serrara. Za kostelem Santa Maria delle Carmine ve vesnici Serrata pak postupujete po značené trase směrem k Sant Angelu. Na křižovatce můžete zvolit směr postupu pláž Maronti – antické římské lázně Cava Scura, či přímo do Sant Angela. 

Na pláž Maronti vede prašná cesta, po které jezdí i čtyřkolky a offroadové vozy, oproti tomu trasa na Sant Angelo je to krásná stupňovitá, panoramatická cesta, dobře dlážděná, často řešena širokými schody, která Vás dovede až k malebnému Sant Angelu, u kterého začíná pláž Maronti.  Občasné deště mohou úseky cesty zanést kamením, bahnem či spadanými keři, je těžké předvídat, v jakém stavu cesta bude. Měla by být pravidelně udržována v dobrém stavu městským úřadem Serrara Fontana.

Náročný sestup do Sant Angela musí být odměněn výbornou zmrzlinou přímo na náměstíčka u přístavu a skokem do moře na jedné z pláží, které v centru městečka jsou. Pokud zvolíte sestup na pláž Maronti, přímo po pláži Maronti můžete pěšky do Sant Angela dojít a před tím se svlažit v moři nebo se rozehřát v horkých píscích, tzv. fumarole, které jsou hojné na začátku pláže. Celá oblast je v podstatě kráter podmořského vulkánu.

Náročnost trasy – NÁROČNÉ.  Doba trvání 7 hodin.

Z Monte Epomea do Sant Angelo
Z Monte Epomea do Sant Angelo
Z Monte Epomea do Sant Angelo

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace