Ischia a Neapolský záliv

HISTORIE

Nejstarší známky osídlení ostrova se datují až do doby bronzové. Významněji se do historie ostrova ovšem zapsali řečtí přištěhovalci z ostrova Eboea, kteří ostrov osídlili v 8 stol př.n.l. a volně se asimilovali s původním obyvatelstvem. Na území současného Laco Ameno postavili osadu Pithecusae a provozovali čilý obchodní styk s féničany. Byly zdatnými výrobci keramiky. Významné nálezy z řeckého osídlení, včetně velmi dobře zachovalé řecké akropole, jsou uložené v archeologickém muzeu Pithecusae právě v Laco Ameno.

Aragonský hrad.jpgV 6 stol.př.n.l. mohutná vulkanická činnost na Ischii donutila řeky ostrov opustit a přemístit se na pevninu do blízkosti hlavního města říše řecké, tzv. Magna Grecia, která se rozkládala od Cumae až po Sicílii.

V roce 474 př.n.l. dostal od agropole Cumae Gerone ze Sirakus darem výběžek, který se nachází v hlavním městě Ischia, za to,  že jim pomohl vyhrát bitvu nad Etrusky. Na tomto výběžku postavil první pevnost, která v následujících staletích byla rozšířena až po současnou podobu Aragonského hradu, který je veřejnosti přístupný.

V 2 stol.př.n.l. obsadili ostrov Římané a přejmenovali ostrov na Aenaria. Usídlili se na výběžku, kde se nacházela původní pevnost postavená Geronem ze Sirakus.  V zátoce Cartaromana postavili římané manufaktury na výrobu železa, protože díky vulkanické činnosti jsou na Ischii poměrně bohaté zásoby železa. To následně dodávali na pevninu do významného římského vojenského přístavu Capo Misenum.

Po roce 79 n.l., kdy erupce Vesuvu zničila Pompeje a 4 další římská města, se mnoho římanů přestěhovalo právě na Ischii v domění, že se na ostrově vulkány nenacházejí.

V roce 813 n.l. byl poprvé ostrov pojmenován jako Insula, a to v dopise od papeže Lva III. Karlu Velikému. Následně se slovo Insula přetvářelo na Insla, Iscla, Iscia až po současné ISCHIA.

Následujících staletích přecházel ostrov pod nadvlády neapolských rodů jako Normanů, Longobardů, Byzantů, Anjuovců, až v druhé pol. 15 stol.n.l. se chopil vlády Alfonso I. Aragonský, který nechal hrad vystavit a rozšířit do současné podoby.  V 16 stol.n.l. bylo po obvodu Ischie postavena řada obranných věří a to kvůli častým útokům Saracénů.

V 17 stol. přešel ostrov střídavě pod nadvládu Bourbonů, Habsburků a opět Bourbonů, kteří Aragonský hrad přestavěli a udělali z něj politickou věznici. Svou roli sehrál hrad také v průběhu Napoleonských válek, kdy se na hradě usídlila anglická vojska, která proti Francouzům, okupujícím ostrov Capri, sváděla bitvy o Neapolský záliv.  V roce 1806 angličané bitvu prohráli a ostrov rozbombardovali.

Následně přišla krátká vláda Napoleonova bratrance Joachima Murata, po které se vlády opět chopili Bourboni. V roce 1860 byla Ischia spolu s Itálií osvobozena vojevůdcem Giuseppem Garibaldim. Za druhé světové války okupovali ostrov a Neapol Němci, k osvobození došlo americkými vojsky roku  1944.

Od té doby se Ischia těší vzrůstajícímu zájmu turistů, jak tomu dokládá nejstarší postavený hotel Regina Isabella Sporting *****L v Laco Ameno s roku 1945, kde se každoročně koná slavný Ischia Film Festival.

 

SPRÁVNÍ STŘEDISKA

Ischia Porto

Ischia Porto a Ischia Ponte.jpgIschia Porto je nejlidnatější město ostrova, pokládáno za hlavní. Je rozděleno do dvou částí. Ischia Porto, modernější, kde se nachází i hlavní přístav a hlavní autobusové nádraží. Je společnským a administrativním centrem, nachází se zde hlavní obchodní třída Via Roma a podél pobřeží pláže s nejluxusnějšími hotely jako např. Excelsior, kde se točily scény filmu Nebožtíci přejí lásce.

Přístav byl původně kráter, jehož stěna byla v druhé polovině 18 stol.n.l. propojena s mořem a tak vznikl bezpečný přístav.

Druhá část hlavního města se nazývá Ischia Ponte. Je to původní rybářská vesnička, která si do jisté míry stále zachovává svůj původní ráz. Zde se také nacházejí nejstarší památky jako Aragonský hrad, mořské muzeum a několik významných katedrál, jako např. Katedrála Madonna della Scala ze 13.stol.

Casamicciola Terme

Casamicciola terme je od nepaměti využívána pro svou silně léčivou alkalicko-bikarbonátovou termální vodu. Původní lázeňské městečko, navštěvované neapolskou šlechtou, bylo v roce 1883 srovnáno se zemí silným zemětřesením. Současná Casamicciola terme je předně druhý největší přístav ostrova a několik kvalitních hotelů s lázeňskými centry.  Nad městem Casamicciola Terme se tyčí již vyhaslý vulkán Monte Rotaro, kde jsou naučné stezky kolem kráteru v překrásném piniovém lese.

Říká se, že termální voda v Casamicciola Terme vyléčí doslova všechno. Místní voda se využívá ke koupelím, inhalacím a slavné jsou též bahenní zábaly. Nejslavnější prameny jsou La Rita a Gurgitello, dosahují teploty 60C.  Legenda hovoří, že právě do oblasti Casamicciola Terme se uchýlila Cumeiská Sibila, aby předpověděla příchod Krista.

Lacco Ameno

Právě Lacco Ameno se v 8.stol.př.n.l. stalo místem, kde se usídlili řečtí přistěhovalci a založili osadu Pithecusae.  Z původní řecké osady se zachovalo původní pohřebiště a zbytky osídlení u kostela Sv. Restituty. Významné nálezy, v Z původní řecké osady se zachovalo původní pohřebiště a zbytky osídlení u kostela Sv. Restituty. Významné nálezy, včetně slavného Nestorova poháru, jsou uloženy v archeologickém muzeu Pithecusae na náměstí Sv. Restituty. Na tomto náměstí se také nachází jeden z nejstarších kostelů ostrova Sv. Restituty, patronky ostrova.

Kostel byl postaven v 11.stol. na pozůstatcích původního kostela ze 4.stol.n.l. Následně byl zničen v 16 stol. silným zemětřesením a znovu obnoven do současné podoby. Uvnitř se nacházejí fresky znázorňující život Sv. Restituty, jejíž tělo objevili ostrované na malé bárce v zátoce San Montana. V této malebné zátoce se také nacházejí druhé největší termální parky ostrova Negombo. Můžete se vykoupat v jejich mírně radioaktivních, silně železitých a minerálních vodách, které jsou prospěšné na léčbu pohybového ústrojí.

Lacco Ameno v neposlední řadě přitahuje návštěvníky svou dominantou, lávovou vyvřelinou mořem a větry vytvarovanou do formy houby, tzv. Il fungo.

Forio d´Ischia

Forio.jpgMěsto, které je do plochy největší na ostrově, se nachází na západním pobřeží ostrova a je doslova turistickým lákadlem. Řada písečných pláží, na kterých je slunce od rána až do večera, překrásné historické centrum města včetně kostelíčka Santa Maria del Soccorso z roku 1350, u kterého byl natočen film Nebožtíci přejí lásce, původní obranná věž Il torrione a malebné centrum s řadou kaváren, restaurací a obchůdků.

Mezi slavné pláže patří S.Francesco, Ciaia, Cava del Isola /přezdívaná pláž mladých/ a Citara, na které se nacházejí nejslavnější termální parky ostrova Poseidonovy zahrady.

Poseidonovy zahrady nabízejí koupání ve 20ti bazénech, výřivkách a hydromasážích. Místní hypertermální voda je výborná na léčbu a relaxaci pohybového aparátu. Oblíbená je také přírodní termální sauna vytesaná do tufové skály. Ani v pořádném horku Vám její vulkanická síla nebude vadit...

Nad zátokou Citara se tyčí výběžek Punta Imperatore s jediným majákem ostrova. Oblast města Forio je také slavná pro výrobu vína, vždyť přes 60% ostrovní produkce vína pochází právě odtud. Mezi nejznámější patří právě víno Levante, které se dělá pouze z hroznů rostoucích na západní straně Epomea.

Své návštěvníky také přitáhnou krásné botanické zahrady a to La Mortella, slavná též svými koncerty v otevřeném řeckém amfiteátru, nebo Giardini Ravinu s expozicemi kaktusů a sukulentů.

Serrara Fontana

Serrara Fontana je nejvýše položená obec na ostrově. Nachází se na úpatí hory Monte Epomeo ve výšce přibližně 400-500m.n.m. Je rozdělena do několika menších obcí, Serrara, Fontana, Noia, Calimera, Ciglio, Succhivo a malebné Sant Angelo.  Serrara, Fontana a Noia jsou místem, které si zachovalo svůj původní ráz. Obyvatelé se do dnešní doby věnují svým políčkům a vinicím, každá rodina má svou „cantina“ /vinný sklep/ a domácí víno, vysedávají ve stínu před domy a náměstímy a vyprávý staré příběhy.

Pokud v horkých letních dnes podniknete výstup z Fontany na nejvyšší horu Epomeo, budete obdařeni nejen úžasnou atmosférou tohoto zapomenutého místa, ale též úchvatnými výhledy na celý ostrov, Neapolský záliv a nedaleký ostrov Capri. Nezapomeňte se zastavit u kostelíčka Sv. Nicoly, který je vytesán přímo do vrcholu Epomea. Ne nadarmo se každý druhý obyvatel Serrara Fontana jmenuje Nicola...

Ve Fontaně nezapomeňte též navštívit kostel Santa Maria della Sacca z roku 1374.

Oproti tomu Sant´Angelo je nejjižnější cíp celého ostrova. Původně rybářská vesnička, nad kterou se tyčí výběžek Punta di Sant´Angelo se zbytky obranné pevnosti, je oblíbená nejen svou atmosférou, ale je to též nejteplejší a termálně nejaktivnější místo ostrova.

Nacházejí se zde dva termální park Tropical a Afrodite Apollon, na jejichž silně léčivou radioaktivní termální vodu jistě nezapomenete. U Sant´Angela se též nachází zátoka Sorgeto, kde vařící termální voda vyvěrá přímo do moře a ohřívá mořskou vodu celoročně na cca 35C. Největší pláž ostrova Maronti, která se od Sant´Angela táhne směrem na východ, Vás uchvátí nejen svou atmosférou, ale také místem tzv. „horké písky“, kde horké fumarole vyvěrají přímo uprostřed pláže a zahřívají písek na 100C. Obyvatelé a návštěvníci si zde rádi pořádají pikniky.

Barano d´Ischia

Barano.jpgOblast Barano je tvořena řadou menších vesniček, jako např. Buonopane, Testaccio, Piedimonte, Vateliero, Schiaopone, Molara, Fiaiano a Maronti.

Právě od Sant´Angelo se táhne největší pláž ostrova Maronti až pod Barano, konkrétně osadu Testaccio, ze které dolů na Maronti vede klikatá „zik-zak“ cesta.  Ze samotné pláže je možno dojít ke dvěma slavným termálním pramenům jako  Olmitello a Cavascura, u které se nacházejí pozůstatky původních římských lázní.

Mezi nejslavnější termální prameny oblasti Barano dozajista patří Nitrodi. Byly zde učiněny nálezy, osvědčující, že již staří římané využívali silně léčivé pitné termální vody z Nitrodi k léčbě. Tyto nalezené římské  mramorové stély jsou uložené v archeologickém muzeu Pithecusae.  Voda z Nitrodi má silně pozitivní léčivé účinky na kůži a při pitném režimu detoxikuje organismus a upravuje zažívání. Doporučujeme též léčivou kosmetiku vyrobenou s obsahem vody z Nitrodi.