Z Monte Epomea přes oblast kamenných domů Falanga do Foria

Jeden z nejkrásnějších treků, při kterém poznáte celé jihozápadní úbočí od Monte Epomea až po Forio, včetně magické oblasti kamenných domů Falanga.

Autobusem CD nebo CS se vypravte do nejvýše položené vesnice Fontana. Vystupte na náměstí a před výšlapem na Epomeo se zastavte v baru Epomeo (přímo na náměstí u autobusové zastávky). Je to jeden z nejstarších barů na ostrově, kde Vám udělají výborné capuccino a bruschettu (topinka s rajčatovým salátem).

Hned u baru je kostel Sv. Antonína, za kterým zahájíte výstup úzkou (označenou) uličkou mezi domy.  3 kilometrový výstup vede zprvu po asfaltce. Ve výši cca 600 m.n.m. pak vstupujete do kaštanového lesa, kde také končí asfaltová silnice. Závěrečná část výstupu už je přímo po lávových skalách ze zeleného tufu (typická láva pro Ischii), kde se otevřou nádherné výhledy po okolí a také na vrchol Monte Epomea.

Pod vrcholem navštivte ve skále vytesaný kostel Sv. Nikoly, za kterým se nachází již zavřený klášter (též vytesaný do skály). Závěrečný úsek není nic pro lidi se sklony k závratím. Po zdolání Epomea a „pokocháním“ se výhledy po okolí navštivte pod vrcholem restauraci v jeskyni, kde Vám natočí výborné pivo a udělají skvělý oběd, jako třeba slavného Králíka po Ischitánsku.

Z vrcholu Epomea pak sestoupíme směrem na jihozápad, kde se nachází široká a dobře viditelná, neznačená cesta. Hned na začátku této cesty je směrem na západ dřevěný ukazatel červené barvy s nápisem Forio.  Následujte ukazatele, odbočka je skoro nenápadná. Vede k prudkému klesání mezi stromy do výše cca 600m.n.m. do oblasti kamenných domů Falanga a krásných kaštanových lesů.  Tato oblast byla od středověku osídlená a nacházejí se v ní domy vytesané přímo do lávových balvanů.

Postupujete po červené směrem k nejvýše položené vesničce západního pobřeží, již skoro opuštěné Santa Maria al Monte s charakteristickým kostelíčkem. Za vesnicí už začíná sklesání po asfaltové úzké silnici směrem k Forio. Můžete dojít až k hlavní silnici kousek od botanické zahrady Ravino a dále se vrátit do Vašeho ubytování či dojít např. až na pláž Citara a skočit do moře, nebo před příchodem do Foria následovat odbočku směr Panza a skončit treking v lokalitě Panza nad Sant Angelem.

Náročnost trasy – NÁROČNÉ. Doba trvání cca 5 hodin.

Z Monte Epomea přes oblast kamenných domů Falanga do Foria
Z Monte Epomea přes oblast kamenných domů Falanga do Foria
Z Monte Epomea přes oblast kamenných domů Falanga do Foria

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace